In theaters September 8​

In theaters September 8

Přehrát video

About

Inspired by the true story of Jan Žižka, one of greatest warriors in history. After the death of its reigning emperor, the Holy Roman Empire is plummeting into chaos while feuding brothers King Wenceslas of Czech and King Sigismund of Hungary battle for control of the empty throne.

Daring and righteous mercenary leader Jan Zizka (Ben Foster) is hired by Lord Boresh (Michael Caine) to kidnap the powerful Lord Rosenberg’s (Til Schweiger) fiancée, Lady Katherine (Sophie Lowe), to prevent Rosenberg’s rise to power alongside the corrupt King Sigismund. Jan believes that Kings are the right hand of God and should be respected and obeyed, no matter what.

As Katherine becomes caught in a dangerous political game between the monarchs, Jan falls in love with her strong spirit and dedication to saving the people. In a brave attempt to liberate her, he fights back with a rebel army to battle the corruption, greed and betrayal rampant amongst those clawing for power. Jan now realizes that the future of the Empire will be decided by his love for Lady Katherine and that his fate doesn’t lie in the hands of Kings, but in the hands of his own people.

PRODUCER
Petr Jákl, Cassian Elwes – J.B.J. Film, Double Tree Entertainment

STUDIO
R.U.Robot Studios

EXECUTIVE PRODUCER
Martin J. Barab, Petr Jákl st., Kevin Bernhardt

DIRECTOR
Petr Jákl

STORY
Petr Bok, Petr Jákl st.

SCREENPLAY
Petr Jákl based on screenplay by Marek Dobeš and Michal Petruš

HISTORIAN
Prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc.

DRAMATIST
Ivo Trojakov

Jan Žižka Book

At the same time as the film, a book about the film was also created, which has unique content. It includes augmented digital reality, the elements of which can be printed on a 3D printer. Thanks to this original publication, readers will be able to look under the hands of the filmmakers and learn how the most expensive Czech film to date was created. But they can also learn about the historical context, or see the localities where the film was filmed. Thanks to 3D technology, they can find themselves in specific locations with movie characters.

„We worked on the book with leading experts in graphic design, texts and printing itself. Of course, we worked closely with the creators of the film, especially with the director Petr Jákl, who provided us with the materials, consulted on each chapter, but also gave us the necessary dynamism,“ Karel Svoboda, owner of Bohemica Books publishing house, where the book about the film is published, described the creative process. The Czech version of Jan Žižka’s book will be released on the day of the film’s premiere, i.e. on September 8, 2022.

Actors

Ben
Foster

Sophie
Lowe

Til
Schweiger

Matthew
Goode

William
Moseley

Roland
Møller

Karel
Roden

Michael
Caine

…and Vinzenz Kiefer, Werner Daehn, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Jan Budař, Ben Christovao and more

Gallery

Videos

From media

Než natočil Jana Žižku, napsal Petr Jákl skoro sto verzí scénáře

Že s Janem Žižkou žije už pěknou řádku let potvrdil scenárista, režisér a producent Petr Jákl měsíc a půl před premiérou filmu v kinech. „Scénář jsme psali nějakých osm let,“ řekl o nelehké kreativní přípravě historického velkofilmu, který v rámci české kinematografie vyčnívá nejen svým rozpočtem či ambicemi, ale i rozsáhlým příběhem z počátku 14. století. „Měli jsme zhruba sto verzí scénáře, než jsme se dostali k té, kterou jsme později natočili,“ dodal.

Read more »

Nejvíc mě naštve, když se někdo urazí, prozradil Petr Jákl

Na historickém snímku o mládí husitského vojevůdce Jana Žižky pracuje režisér a producent Petr Jákl už 11 let. „O té době se moc neví, přesto jsem chtěl vše natočit historicky co nejpřesněji,“ řekl pro týdeník 5plus2 filmař, který pracoval i s hollywoodskými hvězdami jako Al Pacino či Robert de Niro.

Read more »

Jan Žižka představuje knihu o filmu a pohled do zákulisí

Po čtyřech letech od první klapky se film Petra Jákla Jan Žižka konečně dostává do českých i amerických kin. Snímek, který vypráví příběh zrození nejslavnějšího vojevůdce českých zemí, bude mít premiéru 8. září 2022, ale už teď představuje knihu o filmu a pohled do zákulisí natáčení.

Read more »

K filmovému Janu Žižkovi vychází i unikátní kniha! První na světě svého druhu!

Po čtyřech letech od první klapky se film Petra Jákla Jan Žižka konečně dostává do českých i amerických kin. Snímek, který vypráví příběh zrození nejslavnějšího vojevůdce českých zemí, bude mít premiéru 8. září 2022, ale už teď představuje knihu o filmu a pohled do zákulisí natáčení.
Současně s filmem vznikla také kniha o filmu, která má unikátní obsah.

Read more »

Jákl: V každém mém projektu je obrovský průser, natáčení Jana Žižky bylo extrémní, mohl to být můj konec

Místo euforie zažíval Petr Jákl týden potom, co padla první klapka, pochybnosti, jestli svůj vysněný velkofilm dokončí. Měsíc a půl před začátkem natáčení nevěděl, kdo si zahraje titulní roli Jana Žižky ve stejnojmenném historickém akčním dramatu, ale měl utraceno 40 milionů. Na place mu chyběly věci, které potřeboval, ráno vstával s tím, že přepisoval scény na daný den a zároveň si dělal režisérskou přípravu, a o poledních pauzách řešil s agenty herců jejich smlouvy. „Neměl jsem ani minutu volna za ty tři měsíce. Vydržím hodně a opravdu jsem za život zažil hodně extrémních situací, ale tohle bylo za hranou všeho a už z toho nešlo vyskočit,“ popisuje režisér a producent okolnosti vzniku svého třetího celovečerního filmu.

Read more »

Main partners

Official partner

Medial partners

Partners

Distributor

Press Release